Projekty Osłon Stałych

Projekty osłon stałych są szczególnymi opracowaniami, które przygotowuje się w celu zapewnienia bezpieczeństwa oraz zgodności z przepisami w gabinetach i pracowniach, w których ustawiony zostaje sprzęt do diagnostyki obrazowej. Promieniowanie jonizujące, ze względu na swoją szkodliwość, musi wywierać działanie tylko w możliwie ograniczonej przestrzeni, a osłony stałe mają zabezpieczać pozostałe miejsca. Charakterystyka osłon stałych jest regulowana przepisami Sanepidu oraz tzw. Prawem Atomowym, a także wybranymi normami, które narzucają dość wysokie wymagania techniczne. Problemem jest często także implementacja osłon w projekcie w taki sposób, aby nie naruszały one koncepcji artystycznej aranżacji.
Wykonanie projektu osłon stałych jest zadaniem wymagającym przeprowadzenia stosowanych obliczeń, jako że konstrukcja osłon różni się w zależności od parametrów pracy aparatury medycznej. Wykonanie projektu jest jednak warunkiem koniecznym, ponieważ pozwala na:

  • zapewnienie zgodności z odnośnymi przepisami;
  • zabezpieczenie gabinetu przed działaniem szkodliwego promieniowania;
  • ochronę zdrowia pacjentów przebywających na terenie gabinetu i pracowni;
  • ochronę pracowników obsługujących aparaturę medyczną.

Choć instalacja aparatów RTG przy gabinetach wiąże się z określonymi trudnościami technicznymi, administracyjnymi i ze sporymi kosztami, dla lekarzy, dentystów czy weterynarzy jest to olbrzymie ułatwienie. Prawidłowe wykonanie projektu osłon stałych daje możliwość idealnego przystosowania wnętrza do wymagań narzuconych przez przepisy w związku z użytkowaniem aparatury medycznej, dlatego opis osłon sporządza się na stosunkowo wczesnym etapie prac, co daje nadzieję na zintegrowanie osłon z konstrukcją architektoniczną nieruchomości w taki sposób, aby funkcjonująca pracownia diagnostyki obrazowej współgrała z resztą obiektu również na płaszczyźnie wizualnej. Jest to ważne, ponieważ wpływa na komfort pacjentów i w pewnym stopniu także na ergonomię całego gabinetu.

Zobacz również: Projekt instalacji technologicznych

Poproś o darmową wycenę lub poradę

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ