Oświetlenie Sufitowe
Główne oświetlenie sufitowe może być nieco delikatniejsze i wówczas będzie uzupełniało lub zastępowało światło dzienne. Może być jednak jaśniejsze i wówczas będzie również służyło jako oświetlenie robocze.
Kompleksowa realizacja projektu + dostawa materiałów + nadzór + prace wykończeniowe
Gabinety kosmetyczne podlegają nadzorowi lokalnych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Jednak w ich przypadku to nie przepisy, ale wolny rynek najsilniej wpływają na to, jak należy zaprojektować taki gabinet: jeśli nie będzie on przyjazny i funkcjonalny, to po prostu straci klientów. Dlatego też inwestorom powinno zależeć na w pełni profesjonalnym przygotowaniu projektu.
Sposób projektowania i urządzania gabinetów kosmetycznych regulowało rozporządzenie ministra, które, po uchyleniu starej wersji Ustawy o chorobach zakaźnych, przestało obowiązywać i nie doczekało się nowej wersji. Obecnie wciąż można się na nim opierać, ale już raczej jako zbiorze wskazówek. Pewne akty prawne niższego rzędu powielają niektóre punkty z tego rozporządzenia, ale mimo wszystko to właśnie ono stanowi najbardziej kompleksowy zbiór wskazówek i podpowiedzi.
Konieczne jest wydzielenie kilku różnych pomieszczeń: usługowych, toalet dla klientów i personelu, schowka gospodarczego, a także miejsca – niekoniecznie odrębnego pomieszczenia – na odzież wierzchnią, a także odrębnego miejsca na pojemniki na odpady.
Dopuszcza się utworzenie pralni, ale pod warunkiem, że będzie się ona znajdowała w architektonicznie wydzielonej części lokalu.
Nie jest określona minimalna powierzchnia poszczególnych pomieszczeń, ale praktyka podpowiada, że w lokalu o powierzchni poniżej 40 metrów nie da się wygodnie obsługiwać klientów (z tego 25 metrów to samo pomieszczenie usługowe). W przypadku zakładu wielostanowiskowego należy przeznaczyć na całość co najmniej 100 metrów kwadratowych.
Doświadczenie architektów i inwestorów dowodzi, że najważniejsza nie jest mimo wszystko powierzchnia, ale ergonomiczny projekt nastawiony na zaspokojenie potrzeb klienta. To oznacza między innymi, że nie można zbytnio zmniejszać poczekalni, ponieważ w niektórych przypadkach klienci będą musieli spędzić tam więcej czasu.
Kwestia wykończenia podłóg i ścian w gabinecie kosmetycznym jest uregulowana dokładnie tak samo, jak w przypadku projektów gabinetów medycznych. Oznacza to, że w pobliżu ujęć wody trzeba zastosować materiały nienasiąkliwe i odporne na ścieranie, na pozostałych ścianach odporne na zmywanie, a na podłogach takie materiały, które zapewniają dobrą przyczepność i są łatwe do utrzymania w czystości. Różnica polega na tym, że w przypadku gabinetów kosmetycznych – jak pokazuje praktyka – można odważniej szafować kolorami.
Warunek higienicznej czystości, nawet gdyby nie był narzucony przepisami, obowiązywałby nadal, aczkolwiek przygotowanie takiego projektu salonu kosmetycznego, w którym łatwo będzie utrzymać porządek, nie jest zadaniem prostym. Służy temu przede wszystkim odpowiednie rozplanowanie przestrzenne pomieszczeń – już na tym etapie można bowiem ograniczyć ryzyko zabrudzenia samej części usługowej. Istotne znaczenie ma rodzaj zastosowanych materiałów – nie tylko wykończeniowych, ale także tych, z których stworzone są meble. Lady recepcyjne, stoły i tym podobne elementy wykonuje się najczęściej z laminowanego MDF-u lub HDF-u, natomiast ekspozycje umieszcza się w przeszklonych szafkach lub witrynach albo ladach. Dodatkowym materiałem, który jest często stosowany, jest stal (malowana proszkowo lub nierdzewna). Istotnym zagadnieniem w kontekście czystości jest również właściwy projekt mebli. Można, wzorem mebli w gabinetach lekarskich czy stomatologicznych, zastosować meble na nóżkach lub wiszące. Alternatywą są w pełni zabudowane meble, ale muszą być one zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby całkowicie zatrzymywały zanieczyszczenia, które mogłyby gromadzić się na podłodze pod meblem. Jest to zdecydowanie rzadziej stosowane rozwiązanie.
Nowoczesne salony kosmetyczne wyróżniają się designerskimi wnętrzami, ale najczęściej jest to urok dość subtelny. Nawet krzykliwe wnętrza nie mogą być przytłaczające, a w osiągnięciu tego celu pomaga zwykle wybór jednego konkretnego akcentu wizualnego. Zgodnie z tą koncepcją, w centrum uwagi gości gabinetu kosmetycznego znajdzie się jeden element: mogą to być nowoczesne, jaskrawozielone fotele, rozbudowana, klasycystyczna lada recepcyjna albo w oryginalny sposób przygotowane stanowiska zabiegowe. Jednocześnie jednak pozostałe elementy powinny być stonowane i stanowić doskonałe tło dla całej aranżacji – białe meble, pastelowe ściany, jasne podłogi. Takie skontrastowanie prostych estetycznie rozwiązań z wyszukanymi meblami albo nowoczesnymi dekoracjami pozwala podkreślić niezwykłość gabinetu.
Również kolorystyka gabinetu odgrywa dużą rolę w tworzeniu wrażenia czystości – lekkie, pastelowe kolory i dobre oświetlenie podkreślają czystość. Przytłumione światło i nieco ciemniejsze kolory mogą sprawiać, że wnętrze będzie bardziej przytulne, ale mogą też powodować, że klienci nie zwrócą uwagi na czystość w gabinecie ani całym salonie kosmetycznym.
W gabinetach kosmetycznych z dość dużą łatwością można stworzyć rozbudowany system oświetlenia, które będzie jednocześnie spełniało kilka ważnych funkcji.
Główne oświetlenie sufitowe może być nieco delikatniejsze i wówczas będzie uzupełniało lub zastępowało światło dzienne. Może być jednak jaśniejsze i wówczas będzie również służyło jako oświetlenie robocze.
Oświetlenie dekoracyjne najczęściej składa się z niewielkich źródeł światła rozmieszczonych w taki sposób, aby podkreślić niezwykłość wystroju wnętrza i nieco odmienić jego charakter.
Podświetlenie półek, regałów i gablot – służy nie tylko poprawie sposobu prezentacji sprzedawanych produktów, ale także może być narzędziem służącym przełamaniu półmroku w klimatycznych wnętrzach.
Dodatkowe oświetlenie funkcjonalne, np. lampki sygnalizacyjne lub podświetlenie nocne są ważne ze względów praktycznych, a ich uwzględnienie w projekcie z naciskiem na estetykę jest o tyle ważne, że często lekceważone, psują odbiór całej aranżacji. Ten typ elementów oświetleniowych nie jest powszechnie stosowany – można odpowiednio wykorzystać system oświetlenia głównego, ale w większych gabinetach kosmetycznych i salonach odnowy biologicznej jest to rozwiązanie nieefektywne.
Oświetlenie robocze, zwykle jasne, w barwie raczej ciepłej, zbliżonej do światła dziennego, pozwala w prawidłowy sposób wykonywać zabiegi kosmetyczne, na bieżąco kontrolując ich wynik. W niektórych gabinetach kosmetycznych już na etapie projektu uwzględnia się możliwość zmiany temperatury barwowej i intensywności oświetlenia roboczego, co może być pomocne np. w gabinetach zajmujących się makijażem okolicznościowym i sesyjnym, gdzie trzeba dobrać barwy do stosowanego w czasie sesji czy uroczystości oświetlenia.
Dla spójności estetycznej projektu ważne jest, aby już na samym początku określić gdzie i jaki sprzęt zostanie ustawiony. Nie chodzi tylko o to, aby możliwe było funkcjonalne rozplanowanie pomieszczeń, bo to można zrobić na modelach, ale ponieważ spora część urządzeń wykorzystywanych w gabinetach kosmetycznych ma spore rozmiary, to należy uwzględnić je w projekcie również dlatego, że stanowią one dodatek ingerujący w sferę estetyki. Nie dotyczy to wprawdzie w różnym stopniu wszystkich elementów wyposażenia, ale nawet pojedyncze łózko do masażu, które może w dodatku być wykończone materiałami w różnych kolorach, może wpłynąć na ocenę estetyki projektu.
Wyposażenie w większości przypadków jest – przynajmniej przez pewien czas – pozostawiane na stanowisku roboczym. Oznacza to, że zmienia się wygląd pomieszczenia i należy dostosować projekt w taki sposób, aby albo z wyposażenia uczynić naturalny element wystroju, albo żeby można było dyskretnie pozostawić np. lampy do żelów albo stemple ziołowe do masażu w taki sposób, aby nie były zbyt dobrze widoczne, ale zawsze łatwo dostępne.
Największym wyzwaniem dla wielu projektantów wnętrz salonów kosmetycznych są dodatki odpowiedzialne za klimat miejsca. Najprostszym rozwiązaniem jest użycie świec, kadzidełek lub podobnego wyposażenia, jednak w praktyce jest to często rozwiązanie niewystarczające, o zbyt popularne. Wówczas projektant musi znaleźć sposób na wzbogacenie aranżacji o elementy dekoracyjne, które jednak pozostaną w pewnym sensie neutralne, a więc ich obecność zostanie przez klientów gabinetu uznana za coś naturalnego, choć jednocześnie trudno będzie obok takich dodatków przejść obojętnie. Z tego powodu na przykład często jako przepierzenia używane są szklane tafle oklejone wielkoformatowymi grafikami.
Choć zasady projektowania gabinetów kosmetycznych nie są szczególnie dobrze opisane przez prawo, to jednak należy zwrócić uwagę na kilka istotnych przepisów. Znacznie trudniejsze może jednak okazać się pogodzenie wizji estetycznej inwestora z praktycznym podejściem do aranżacji wnętrz. Aby znaleźć złoty środek między ascetyczną funkcjonalnością a niefunkcjonalną dekoracją, potrzebny jest naprawdę znakomity aranżer. Zadaniem projektanta wnętrz nie jest bowiem tylko stworzenie eleganckiej kompozycji wizualnej – gabinet kosmetyczny jest przede wszystkim obiektem usługowym i jako taki musi być ergonomiczny, łatwy do utrzymania w czystości, wygodny i musi zapewniać poczucie bezpieczeństwa.
Zobacz również: Projektowanie salonow fryzjerskich