W pomieszczeniach leczniczych stosuje się albo wykończenia białe, albo w raczej delikatnych, pastelowych barwach, co sprzyja uspokojeniu zwierząt. Nie używa się tutaj jaskrawych kolorów ani kontrastowych połączeń. Jeśli chodzi o zdecydowane barwy, to poza zielenią niemal się ich nie stosuje. Choć w recepcji i poczekalni można teoretycznie sobie na to pozwolić, jest to również raczej niezalecane – kolorystyka wnętrz gabinetu weterynaryjnego jest podporządkowana funkcji, ponieważ kolor może być najlepszym środkiem uspokajającym.
Kontrastowych barw używa się jedynie w niektórych, bardziej przestronnych i jasnych pomieszczeniach, ale również wtedy ich użycie najczęściej nie jest podyktowane jedynie estetyką – służą one optycznemu wyodrębnieniu pewnych stref pomieszczenia albo delikatnemu przełamaniu wrażenia sterylności, które również może działać niepokojąco.
O ile w gabinetach faktycznie zakwalifikowanych jako gabinety nie przeprowadza się skomplikowanych zabiegów, to wraz ze zmianą klasyfikacji (przychodnie, lecznice lub kliniki weterynaryjne), projektant będzie musiał uwzględnić również specyficzne wymogi związane choćby z instalacją specjalistycznego sprzętu, do którego zalicza się już butla tlenowa czy aparat rentgenowski. Wymagania techniczne dotyczące warunków technicznych, które muszą spełniać pomieszczenia, w jakich sprzęt taki jest przechowywany i użytkowany, są opisane w bardzo różnych aktach prawnych, najczęściej w randze rozporządzeń właściwych ministrów. Rzadko wymagana jest ingerencja w substancję trwałą, natomiast projektant musi uwzględnić wymogi dotyczące dodatkowych zabezpieczeń takich pomieszczeń oraz prawidłowego ich oznakowania.
Szczególną uwagę w każdym gabinecie weterynaryjnym zwrócić należy na prawidłowo działający system wentylacji. Najczęściej stosuje się systemy wentylacji wspomaganej, aby zagwarantować możliwość regulacji tempa wymiany, a jeszcze korzystniejszym rozwiązaniem może być instalacja klimatyzacji, która dodatkowo pozwala na zapewnienie w obiekcie wymaganej temperatury.
Projekt gabinetu weterynaryjnego musi przewidywać zastosowanie sieci zasilania awaryjnego. W przypadku gabinetów zaklasyfikowanych jako gabinety czasem się z tego rezygnuje, jednak w przypadku obiektów z klasyfikacją przychodni, lecznicy lub kliniki należy uznać, że instalacja awaryjna jest niezbędna.
W projekcie gabinetu weterynaryjnego powinno być przewidziane odrębne pomieszczenie służące do tymczasowego przechowywania odpadów oraz materiałów skażonych biologicznie. W tym przypadku również często koniecznością jest zastosowanie dodatkowych środków ochronnych i zabezpieczeń.
Nawet w tych przypadkach, w których przepisy nie precyzują jasno, jakie materiały wykończeniowe mogą zostać użyte, warto stosować takie wykończenia, które nie reagują na wilgoć, są niewrażliwe na działania środków chemicznych, są gładkie i łatwe do utrzymania w czystości. Takie wymogi spełniają płytki ceramiczne szkliwione, niektóre typy gresu, a także wykładziny PCV. Ponieważ te same zasady dotyczą doboru mebli, te najczęściej wykonuje się z laminatów, rzadziej ze stali nierdzewnej lub szkła.
Meble powinny mieć konstrukcję wiszącą lub być ustawione na nóżkach meblowych, co umożliwia łatwe utrzymanie czystości również bezpośrednio pod nimi. Lada recepcyjna – jeśli znajduje się w gabinecie – może zostać wymurowana bezpośrednio na posadzce lub na niej ustawiona.
Jeśli istnieje potrzeba przechowywania środków medycznych i preparatów leczniczych w gabinecie, a nie w magazynie, to wówczas należy umieścić je w zamykanej szafie, aby zminimalizować ryzyko przypadkowego pobrania niewłaściwego preparatu. W obrębie gabinetu może być ustawiona podręczna lodówka na aktualnie używane środki, jakkolwiek zdecydowanie zaleca się ustawienie jej poza pokojem przyjęć, np. w magazynie środków leczniczych.
Należy projektować gabinety weterynaryjne w taki sposób, aby w pokoju przyjęć, salach zabiegowych i operacyjnych znajdowały się wyłącznie te meble, które w danym miejscu są potrzebne. Ograniczając ilość mebli, zwiększa się jednocześnie dostępną przestrzeń i ułatwia się utrzymanie gabinetu w nienagannej czystości.
Projektowanie gabinetów weterynaryjnych wymaga przede wszystkim ustalenia rangi gabinetu, gdyż to definiuje podstawowe parametry i warunki lokalowe. Później dopiero dokonuje się opracowania systematycznego instalacji i wyposażenia wnętrza, na koniec zostawiając kwestie związane z estetyką – ta jest najczęściej dość jednolita, a akcenty indywidualne sprowadzają się tylko do kilku dekoracyjnych elementów, jakie można umieścić w poczekalni lub pomieszczeniu recepcji.
Zobacz również: Projekty technologiczne dla Sanepidu