W wielu przypadkach ze względu na strategię marketingową i warunki lokalowe dziś odstępuje się od tworzenia oddzielnych pomieszczeń na recepcję, poczekalnię czy szatnię. Zamiast tego tworzy się projekty uwzględniające strefy funkcjonalne salonu fryzjerskiego, a odrębne pomieszczenia tworzy się tylko tam, gdzie to niezbędne: toalety, pomieszczenia socjalne i gospodarcze.
Strefa poczekalni
Strefa poczekalni (zwykle wspólna ze strefą recepcyjną) jest miejscem oczekiwania na obsługę. To właśnie tutaj aranżacja może być najbardziej nietypowa i jednocześnie nastawiona na korzyści marketingowe. Jednocześnie musi to być miejsce przyjemne i zapewniające minimum prywatności, aby w czasie oczekiwania na wykonanie usługi klientki mogły się zrelaksować i przygotować do strzyżenia.
Strefa przygotowania
Strefa przygotowania najczęściej ogranicza się do jednego lub dwóch wydzielonych stanowisk z wanienkami do mycia i masażu głowy. Nie musi (a nawet ze względów praktycznych nie powinna) być fizycznie oddzielona od strefy fryzjerskiej, jednak zaleca się dostosowanie obszaru zajętego przez tę strefę poprzez jego powiększenie – w ten sposób uniknąć można zachlapania wodą posadzki w innych strefach,a także zagwarantować odpowiedni komfort przestrzenny zarówno klientce, jak i fryzjerkom.
Strefa fryzjerska
Strefa fryzjerska zwykle obejmuje kilka stanowisk i jest najobszerniejszą ze wszystkich stref. Musi zapewniać poczucie prywatności, co jest trudne, ale jednak możliwe, ale przede wszystkim musi być zaprojektowana tak, aby można było równolegle swobodnie pracować przy wszystkich stanowiskach. Oznacza to konieczność doprowadzenia przewodów elektrycznych do wszystkich stanowisk oddzielnie, wyposażenia ich we własne zestawy akcesoriów i oświetlenie.
Strefa pielęgnacji
Strefa pielęgnacji bywa łączona ze strefą przygotowania. Jest to obszar wydzielony dla przeprowadzenia zabiegów już po strzyżeniu lub niewymagających strzyżenia. Wydziela się tę strefę ze względu na potrzebę ustawienia dodatkowego, specyficznego sprzętu i akcesoriów. Wyróżnienie tej strefy nie jest wprawdzie konieczne, bo pod względem praktycznym możliwe jest wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych na innych stanowiskach, ale mimo wszystko zaleca się – dla utrzymania porządku i ułatwienia orientacji w salonie fryzjerskim – aby strefa pielęgnacji istniała niezależnie od pozostałych.
Koncepcja podziału salonu na strefy użytkowe jest stosunkowo nowa, ale tak naprawdę nie została sformułowana od podstaw, tylko jest raczej następstwem funkcjonującego od lat sposobu wykorzystania przestrzeni w salonie fryzjerskim. Zastosowanie jej w praktyce pozwala lepiej zorientować się w realnych potrzebach, a także ułatwia przystosowanie salonu do wymagań klientek. Co ważne, poszczególne strefy nie muszą być wydzielone wizualnie – będzie je oczywiście można odróżnić po wyposażeniu, ale będą to różnice na tyle subtelne, że nie zepsują estetyki salonu kosmetycznego.