Projekt oświetlenia miejsc pracy

Oświetlenie jest w gabinetach lekarskich i dentystycznych, a także w salonach kosmetycznych i fryzjerskich, jednym z czynników, które przesądzają o funkcjonalności. Opis warunków oświetlenia zawarty został w dedykowanych normach, natomiast pozostawiają one inwestorom i realizatorom instalacji pewną swobodę co do wyboru typu źródeł światła lub ich charakteru i sposobu uruchamiania, a to właśnie te czynniki w dużej mierze wpływają na ergonomię gabinetów. Projekt oświetlenia miejsc pracy jest projektem szczegółowym, który ma na celu przede wszystkim zapewnienie zgodności z wymogami formalnymi, ale nie tylko, ponieważ dobrze przygotowany gwarantuje:

  • realizację wymogów formalnych;
  • możliwość ograniczenia poboru energii elektrycznej bez utraty estetyki i funkcjonalności;
  • dostosowanie oświetlenia do charakteru wnętrza oraz wykorzystanie światła jako czynnika wpływającego na komfort pacjentów;
  • zmaksymalizowanie ergonomii gabinetu oraz wygody używania oświetlenia.

Projekty oświetlenia miejsc pracy dla gabinetów dentystów, lekarzy, weterynarzy, kosmetyków czy fryzjerów tworzy się na podstawie zindywidualizowanych modeli pomieszczeń, uwzględniając naturalne oświetlenie, rozmieszczenie sprzętów oraz charakter wykończenia wnętrz. Prawidłowo przygotowany projekt umożliwia prognozowanie z dużą dokładnością natężenia światła w dowolnym punkcie, ale także przewidywanie ewentualnych problemów, które są skutkiem złego rozmieszczenia źródeł światła, np. rozbłysków na powierzchni sprzętów.
Choć zasadniczo projekty oświetlenia miejsc pracy w gabinetach są projektami samodzielnymi, korzystnym rozwiązaniem jest wykonanie ich na kanwie projektu aranżacji wnętrza, ponieważ zastosowane wykończenie i wyposażenie może zmieniać charakterystykę światła – nawet jeśli instalacja będzie zgodna z wymogami formalnymi, to nie ma pewności, że bez projektu oświetlenia uda się ją wykonać tak, aby była równocześnie praktyczna i ekonomiczna.

Zobacz również: Projekty Osłon Stałych

Poproś o darmową wycenę lub poradę

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ