Projekt instalacji technologicznych

Gabinety medyczne, kosmetyczne i fryzjerskie muszą spełniać nie tylko wyśrubowane normy higieniczne i estetyczne, ale przede wszystkim, aby były praktyczne, muszą zostać wyposażone we wszystkie niezbędne instalacje technologiczne. Ich bezawaryjna eksploatacja oraz pełne bezpieczeństwo zależą od poprawnego wykonania projektu. Zaplanowanie przebiegu ciągów wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, sieci energetycznych, teleinformatycznych, układów elektrycznych alarmów oraz instalacji technicznych specyficznych dla gabinetów, np. kompresorów czy kanałów technicznych gwarantuje możliwość sprawnej eksploatacji, a w razie konieczności również naprawy instalacji.
Projekt instalacji technologicznych dobrze jest wykonać już na wczesnym etapie prac, ponieważ daje to projektantom największą swobodę, a dla inwestora wiąże się z możliwie najmniejszym kosztem wykonania całej instalacji. Jest to ważne, ponieważ ze względu na obowiązujące regulacje prawne oraz ergonomię gabinetu wszystkie instalacje technologiczne muszą być właściwie oznaczone oraz unieruchomione, a w pewnych przypadkach konieczne jest dodatkowe rozdzielenie pewnych sieci.
Projektowanie instalacji technologicznych jest konieczne z wielu powodów:

  • pozwala na zapewnienie zgodności z wymogami formalnymi dla gabinetów lekarskich, dentystycznych, kosmetycznych czy salonów fryzjerskich;
  • umożliwia precyzyjne przewidywanie kosztów zakupu oraz eksploatacji węzłów sieci;
  • jest niezbędne w celu dokładnego wykonania projektu wykończenia wnętrz oraz projektu wykonawczego dla konkretnego obiektu;
  • zwiększa ergonomię aranżacji oraz bezpieczeństwo, ponieważ umożliwia na wczesnym etapie prac zaplanowanie koniecznych prac dodatkowych np. w celu oddzielenia wybranych typów sieci technologicznych.

Projektowanie sieci technologicznych zawsze prowadzone jest przez architektów i konsultantów branżowych po uzgodnieniach z inwestorem, który przedstawia główne założenia i swoje oczekiwania co do walorów funkcjonalnych gotowej instalacji.

Zobacz również: Projekt identyfikacji wizualnej

Poproś o darmową wycenę lub poradę

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ