Projekt technologiczny
dla Sanepidu

Projekty technologiczne dla Sanepidu

Kompleksowa realizacja projektu + dostawa materiałów + nadzór + prace wykończeniowe

Uwzględnienie wymogów sanitarno-epidemiologicznych jest w projektach gabinetów koniecznością, z którą nie radzi sobie wielu architektów. Wprawdzie w podstawowym zakresie wytyczne są jasno określone i wiadomo, jak duże powinny być pomieszczenia, jak należy je podzielić i zorientować, a nawet jakimi materiałami można je wykończyć, ale to tylko ogólne wytyczne.


Poproś o darmową wycenę lub poradę

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

Papier przyjął zbyt wiele

Autorzy zaleceń, do których muszą zastosować się projektanci wnętrz gabinetów, tworzyli je w formie abstrakcyjnej, czyli nie sprawdzając, jak w praktyce buduje się gabinety i jakie są realne możliwości ich adaptacji. Warunki są więc teoretycznie proste i jasno sformułowane, jednak w praktyce ich zastosowanie jest skomplikowane.

W przypadku gabinetów budowanych od podstaw, stworzenie przestrzeni w pełni zgodnej z wymaganiami SANEPID-u jest możliwe niskim kosztem, jednak przy adaptacji pomieszczeń już istniejących nierzadko trzeba modernizować funkcjonujące instalacje lub poważnie ingerować w substancję trwałą.


Podstawowe trudności

Projektowanie gabinetów lekarskich:

Przestrzeń jest coraz częściej bardzo ograniczona, natomiast należy zadbać o funkcjonalne wydzielenie kilku stref w każdym gabinecie. Tutaj przepisy nie zawsze są precyzyjne, więc architekt musi wykazać się sporym doświadczeniem, aby wykonać projekt zgodny z zamysłem ustawodawcy.

Projektowanie gabinetów stomatologicznych:

Trudność polega na tym, że funkcjonalne i zgodne z przepisami wnętrza mają raczej dość chłodny charakter, są nieprzyjemne i nie zapewniają komfortu pacjentom. Zadaniem bardzo trudnym jest w tym przypadku zaprojektowanie zgodnej z wytycznymi przestrzeni, w której pacjent poczuje się swobodnie.

Projektowanie gabinetów kosmetycznych:

Normy prawa są dosyć ogólne, tymczasem poszczególne zabiegi lub typy zabiegów wymagają specyficznego zagospodarowania przestrzeni. Jest to oczywiście wykonalne, jednak aby stworzyć taki projekt, architekt musi dokładnie poznać specyfikę pracy przy konkretnym stanowisku.

Projektowanie salonów fryzjerskich:

Tutaj przepisy są jasne, funkcjonalność też, brakuje natomiast czasem możliwości indywidualizacji projektu. Ilość dostępnej przestrzeni oraz planowana organizacja pracy mogą wpływać na wygląd projektu. Ta właśnie swoboda projektowa sprawia, że niektórzy architekci zapominają o zastosowaniu wytycznych służb sanitarnych.

Projektowanie gabinetów medycyny estetycznej:

W tym przypadku nie ma żadnych wątpliwości, jakie wymogi sanitarne musi spełnić przestrzeń gabinetu, jednak największym wyzwaniem jest zaaranżowanie funkcjonalnego miejsca dla pacjentów, zapewniającego dyskrecję, swobodę i poczucie bezpieczeństwa.

Projektowanie gabinetów terapeutycznych:

Przepisy są dość ogólnikowe, a terapie zróżnicowane, podobnie jak problemy pacjentów. Stworzenie uniwersalnego projektu wydaje się niemożliwe, ale zadaniem architekta jest aranżacja przestrzeni bezpiecznej, przytulnej, ale mimo wszystko w pełni profesjonalnej, podpierającej autorytet terapeuty.

Projektowanie gabinetów weterynaryjnych:

Szczegółowe przepisy nie pozostawiają zbyt wielkiego pola manewru, jeśli chodzi o wybór materiałów czy rozkład funkcjonalny, ale jednocześnie pojawia się problem z utrzymaniem indywidualnego charakteru wnętrza. „Pacjentom” gabinetu nie będzie ono sprawiało wielkiej różnicy, jednak należy także zadbać o opinię gabinetu w oczach właścicieli zwierząt.


Uniwersalne wytyczne i uniwersalne problemy

W przepisach zawartych jest wiele zaleceń, które dziś architekci uznaliby za oczywiste. Dotyczą one na przykład oświetlenia i doświetlenia pomieszczeń, wentylacji czy stosowania łatwych do utrzymania materiałów wykończeniowych. Te normy wynikają przede wszystkim z dążenia do osiągnięcia pełnej funkcjonalności projektowanych gabinetów i najczęściej dotyczą wszystkich ich typów. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak wszystkie inne normy, także te wytyczne oznaczają tylko dolną granicę. Można je – w celu podniesienia jakości usług, prestiżu albo zwiększenia funkcjonalności – przekroczyć, stosując lepsze materiały i technologie oraz tworząc ciekawsze projekty.


Dobry projektant to większe możliwości

W naszym biurze projektowym przygotowujemy aranżacje wnętrz usługowych wszystkich typów, również gabinetów lekarskich, stomatologicznych, weterynaryjnych, kosmetycznych, medycyny estetycznej, salonów fryzjerskich i gabinetów terapeutycznych. Znakomicie rozumiemy specyfikę tego rodzaju przestrzeni, znamy przepisy SANEPID-u, a także rozumiemy potrzebę indywidualizacji wnętrza.

Jesteśmy w stanie większość wnętrz zaadaptować do potrzeb gabinetów, jeśli tylko spełniają one podstawowe warunki techniczne. Planujemy również modernizacje i montaż nowych instalacji elektrycznych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, wodnych i kanalizacyjnych. Do realizacji projektu podchodzimy w sposób kompleksowy, tworząc plany wnętrz, do których służby sanitarne nie będą miały najmniejszych zastrzeżeń. Stosujemy wyłącznie sprawdzone materiały i nowoczesne technologie, projektujemy nie tylko zgodnie z przepisami, ale i estetycznie.

Zobacz również: Projektowanie gabinetów lekarskich


Zobacz nasze portfolio

Kreatywne pomysły, oryginalne wnętrza, w różnych stylach.

ZOBACZ PORTFOLIO