Kompleksowa realizacja projektu + dostawa materiałów + nadzór + prace wykończeniowe
W wielu biurach projektantów projektowanie gabinetów stomatologicznych sprowadza się do niewielkich zmian w projektach gabinetów lekarskich. Faktem jest, że oba te zagadnienia na gruncie prawnym są uregulowane prawie wyłącznie w tych samych przepisach, ale praktyka projektowania to coś więcej niż tylko tworzenie projektów zgodnie z prawem. Gabinety dentystyczne powinny być projektowane od zera, nawet jeśli zasady prawne regulujące tę kwestię są zbliżone do przepisów regulujących projektowanie gabinetów lekarskich.
Klinika stomatologiczno-implantologiczna
Klinika stomatologiczna w Bolszewie
Nazwa: Dr Drosd – Kninika Stomatologii Estetycznej
Adres: Galeria Polna Park, ul. Ugory 2, 87-100 Toruń
Strona www: https://www.kse.dental
Projekt układu funkcjonalnego
Nazwa: Flebology Doctors office
Adres: ul. Partyzantów 27, 80-254 Gdańsk-Wrzeszcz
Strona www: www.poradnia-flebologiczna.pl/gdansk/
Jeśli chodzi o powierzchnię gabinetu, to tutaj przepisy nie zostawiają nawet cienia wątpliwości. Gabinet dentystyczny nie może być mniejszy niż 12 m2, a każdy następny fotel wymaga zwiększenia powierzchni o kolejne 8 m2. W praktyce bardzo często przeznacza się na gabinet nieco większą powierzchnię, aby zaaranżować bardziej przyjazną przestrzeń. Nie jest to jednak potrzebne, tym bardziej że w przepisach znajdują się również informacje o tym, jak powinna być zorganizowana przestrzeń robocza poza gabinetem.
Wydzielić należy:
recepcję lub rejestrację;
poczekalnię;
pomieszczenia socjalne;
toalety dla pacjentów i personelu.
Można także, choć nie jest to obowiązkowe, wydzielić pomieszczenie dodatkowe, w którym można przechowywać w sposób uporządkowany akcesoria i narzędzia dentystyczne, które w danym momencie nie są używane. W pomieszczeniach recepcji lub poczekalni dodatkowo wyznacza się zwykle miejsce, w którym pacjenci mogą pozostawić swoje okrycia wierzchnie, a bardzo często tworzy się też łazienkę z większą umywalką, aby pacjenci bezpośrednio przed wizytą mogli jeszcze umyć zęby.
Przepisy w bezwzględny sposób nie zabraniają użycia konkretnych materiałów wykończeniowych – opisane są jedynie pożądane cechy, a te mają tylko wybrane produkty.
W żaden sposób na gruncie prawa nie jest uregulowana kwestia technologii wykonania ani kolorystyki wykończeń – te decyzje podejmowane są na podstawie przewidywanego sposobu eksploatacji pomieszczeń, a podejmuje je architekt wspólnie z inwestorem.
W przepisach brak jest również informacji na temat wykończeń sufitów – te mają po prostu znajdować się na wysokości 3,1 m, ale już technologia ich wykończenia nie została przez ustawodawcę określona, do daje pewne dodatkowe możliwości urządzenia gabinetu stomatologicznego w nowoczesny i wygodny sposób.
Wymogi dotyczące samego gabinetu warto przenieść również na inne pomieszczenia w praktyce stomatologicznej, a to dlatego, że takie podejście pozwala zachować estetyczną spójność między wszystkimi pomieszczeniami, a także ułatwia utrzymanie czystości w obrębie wszystkich pomieszczeń.
Gabinet stomatologiczny w wielu przypadkach musi korzystać z bardziej rozbudowanego zestawu mebli niż gabinety lekarskie. Wynika to w prostej linii z faktu konieczności przechowania większej ilości akcesoriów i narzędzi. Jednak co do samej konstrukcji mebli, różnic praktycznie nie ma – powinny to być meble wiszące lub ustawiane na nogach meblowych w celu zapewnienia pełnego dostępu do podłogi. Wyjątkiem tutaj jest lada recepcyjna, która traktowana jest przez przepisy jako struktura architektoniczna, a nie mebel, w związku z czym dopuszcza się jej ustawienie w praktycznie dowolny sposób.
Projektowanie gabinetów stomatologicznych bez uwzględnienia warunków oświetlenia jest pozbawione najmniejszego sensu. W praktyce dominują dwa poglądy na tę kwestię – zgodnie z opinią inwestorów-tradycjonalistów, gabinet dentystyczny powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby do maksimum wykorzystywać dostępność światła dziennego. Według nowocześniejszej koncepcji liczy się przede wszystkim oświetlenie sztuczne, a dzienne jest tylko jego uzupełnieniem. W obu przypadkach jednak podkreśla się rolę, jaką dobre oświetlenie ma dla prawidłowego procesu diagnostyki i leczenia dentystycznego. Zwykle zresztą w projektowaniu gabinetów uwzględnia się postulaty obu teorii – zapewnia się dużą ilość światła słonecznego poprzez unikanie przesłaniania otworów okiennych, a do tego instaluje się oświetlenie sztuczne o wymaganej charakterystyce.
Mimo pewnych ograniczeń natury prawnej i użytkowej, architekci odpowiedzialni za tworzenie projektów gabinetów stomatologicznych mają spore możliwości jeśli chodzi o dobór materiałów i elementów wykończenia wnętrza. Robią to jednak w porozumieniu z inwestorem, ponieważ przy projektowaniu gabinetu stomatologicznego zwraca się uwagę nie tylko na odczucia pacjenta, ekonomię projektu czy estetykę, ale także specyficzne wymagania związane ze specjalizacją gabinetu. Nie można bowiem w taki sam sposób zaprojektować dowolnego gabinetu – uwzględnia się tutaj miejsce na specjalistyczny sprzęt, materiały dentystyczne czy narzędzia, które w poszczególnych gabinetach zajmują inną ilość miejsca, co wynika ze specjalizacji poszczególnych lekarzy-stomatologów.
Takie postawienie sprawy wymaga często powtórnego przemyślenia podstawowej koncepcji projektowej, ponieważ w niektórych przypadkach konieczne może się okazać na przykład wydzielenie dodatkowego pomieszczenia funkcjonującego choćby jako specjalistyczny punkt diagnostyczny przy dentyście specjalizującym się w implantologii albo pokój wypoczynkowy dla pacjentów, jeśli stomatolog specjalizuje się w długotrwałych i często męczących zabiegach leczniczych.
Choć podstawowe reguły projektowania gabinetów stomatologicznych są doskonale jasne i w pełni zrozumiałe, to w wielu przypadkach trzeba je we własnym zakresie i na użytek konkretnego projektu rozbudować lub zmodyfikować. Jest to ważne, ponieważ od tego, jak zaprojektowany jest gabinet, w dużej mierze zależy to, czy stomatolog będzie w stanie poprawnie wykonywać swoje obowiązki. Dlatego też architekci, którzy projekty gabinetów dentystycznych tworzą na kanwie projektów gabinetów lekarskich najczęściej wpadają w pułapkę uproszczenia. W wielu przypadkach bowiem przełożenie takich projektów jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe – na papierze i na wizualizacji będą one prezentowały się bardzo dobrze, ale w praktyce będą nieergonomiczne, kompletnie niefunkcjonalne i zawiodą w najważniejszym zadaniu – wywarciu dobrego wrażenia na pacjentach, którzy w dobrze zaprojektowanym gabinecie czują się bezpieczniej. Już od początku konieczna jest w tym celu ścisła współpraca inwestora i architekta – tylko w ten sposób można stworzyć gabinet dentystyczny, który przy całej swojej wizualnej atrakcyjności będzie przede wszystkim przyjazny i funkcjonalny, tym samym mogąc się stać wizytówką lekarza równie ważną, co zdobyte dyplomy i zaświadczenia z ukończenia specjalistycznych kursów oraz szkoleń.
Zobacz również: Projektowanie gabinetów kosmetycznych
Podczas projektowania gabinetu stomatologicznego w pierwszej kolejności należy brać pod uwagę wymogi wynikające bezpośrednio z przepisów prawnych. Natomiast z drugiej strony należy pamiętać o zbudowaniu odpowiedniej atmosfery pomieszczenia, aby pacjent czuł się komfortowo. Połączenie funkcjonalności, bezpieczeństwa i atrakcyjności wizualnej to najważniejsze rzeczy, które należy brać pod uwagę przy kreowaniu wizji gabinetu stomatologicznego.
Warto wiedzieć, że gabinety stomatologiczne według przepisów prawnych stawiane są na równi z innymi pomieszczeniami o przeznaczeniu medycznym. Występuje w nim bowiem ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń m.in. naruszenie tkanek czy infekcje bakteryjne lub wirusowe. Pomieszczenie to zatem musi być zaprojektowane z myślą o najwyższym poziomie bezpieczeństwa zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego.
Wykonanie projektu gabinetu stomatologicznego to zatem proces, do którego należy podejść z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Właśnie z tego powodu warto powierzyć to zadanie specjalistom w aranżacji gabinetu stomatologicznego. Dobry projekt to połączenie funkcjonalności, bezpieczeństwa, jak i odpowiedniego designu. Pomimo rygorystycznych przepisów, wciąż jednak pozostaje przestrzeń na zaprojektowanie stylowego i zgodnego z obowiązującymi trendami w aranżacji gabinetu stomatologicznego.
Poza oczywistymi kwestiami, które są związane z bezpieczną praktyką lekarską np. minimalna powierzchnia pomieszczenia, trzeba także pamiętać o innych rzeczach. Należy zadbać o udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, czyli umożliwiać swobodne poruszanie się i przejazd wózkiem inwalidzkim przez drzwi.
W gabinecie stomatologicznym powinna znajdować się umywalka z bieżącą, ciepłą wodą, co umożliwia dezynfekcję sprzętu medycznego – wyjątkiem jest sytuacja, gdy takie usługi są zlecane innym firmom. Gdy w pomieszczeniu znajduje się aparat RTG trzeba też wiedzieć o dodatkowych wymogach. Należą do nich m.in. konieczność zastosowania wentylatora, który gwarantuje 1,5-krotną wymianę powietrza w gabinecie co godzinę. Trzeba też pamiętać o odpowiednim oznakowaniu takiego sprzętu, jak również o wymogu zastosowania środków ochrony dla pracownika obsługującego aparat RTG.
Wspomnieliśmy już, że gabinet stomatologiczny, w świetle prawa, jest stawiany na równi z innymi gabinetami medycznymi. Musi zatem spełniać te same wytyczne określone przepisami. Gabinet powinien zostać wyposażony w podłoże antypoślizgowe, które dodatkowo cechuje się odpornością na działanie silnych substancji chemicznych, jak również nie wchłania związków organicznych. Na dodatek taka podłoga powinna być bardzo łatwa w pielęgnacji – najlepiej sprawdzi się zatem linoleum lub podłoże kauczukowe. Można zdecydować się również na płytki ceramiczne.
Można więc łatwo zauważyć, że projekt gabinetu stomatologicznego stawia liczne wymagania. Z jednej strony trzeba pamiętać o spełnianiu wymogów, a z drugiej – niewątpliwie należy zadbać o zbudowanie przyjemnej atmosfery w gabinecie. Pacjent chce bowiem poczuć się komfortowo podczas niejednokrotnie stresujących zabiegów, a wpływ na to ma niewątpliwie aranżacja wnętrza. Pomimo licznych przepisów w tej kwestii, wciąż istnieje bardzo duża przestrzeń na dowolność w kwestii kolorystyki czy też zastosowania konkretnego stylu aranżacji.
Ciemne pomieszczenia przeznaczone na usługi stomatologiczne ze zużytymi materiałami czy przebarwieniami na ścianach to z pewnością nie najlepsza wizytówka stomatologa. Właśnie z tego powodu odświeżenie wnętrza gabinetu staje się niejednokrotnie koniecznością.
Obecnymi trendami w projektowaniu pomieszczeń medycznych jest zdecydowanie gustowny minimalizm, który kojarzy się wielu z nas ze sterylnością – a właśnie ta cecha z pewnością powinna wyróżniać każdy gabinet stomatologiczny. W przestrzeniach medycznych dominują chłodniejsze i stonowane odcienie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na cieplejsze kolory, szczególnie jeżeli placówka skupia się na świadczeniu usług dla najmłodszych – w tym przypadku można zdecydować się również na ciekawe wzornictwo, które buduje jeszcze bardziej domową atmosferę dla dzieci.
Nasza firma od wielu lat zajmuje się aranżacją i projektowaniem gabinetów stomatologicznych na terenie całej Polski. Połączenie naszej wiedzy, doświadczenia i pasji przekładają się na realizacje projektów dla najbardziej wymagających Klientów.
Zawsze stawiamy na komunikację i zrozumienie potrzeb każdego Klienta. Wierzymy, że takie podejście przekłada się na wysoce satysfakcjonujący efekt. Zawsze służymy fachową radą w kwestii wyboru konkretnych rozwiązań do dysponowanego budżetu. W ten sposób tworzymy najbardziej zoptymalizowane projekty gabinetów stomatologicznych.
Jeżeli chcą Państwo otrzymać wycenę projektu gabinetu stomatologicznego lub mają Państwo jakiekolwiek inne pytania związane z tą usługą – zapraszamy do kontaktu z naszą firmą!