Projektowanie gabinetów
stomatologicznych

Projektowanie gabinetów stomatologicznych

Kompleksowa realizacja projektu + dostawa materiałów + nadzór + prace wykończeniowe

W wielu biurach projektantów projektowanie gabinetów stomatologicznych sprowadza się do niewielkich zmian w projektach gabinetów lekarskich. Faktem jest, że oba te zagadnienia na gruncie prawnym są uregulowane prawie wyłącznie w tych samych przepisach, ale praktyka projektowania to coś więcej niż tylko tworzenie projektów zgodnie z prawem. Gabinety dentystyczne powinny być projektowane od zera, nawet jeśli zasady prawne regulujące tę kwestię są zbliżone do przepisów regulujących projektowanie gabinetów lekarskich.Ostatnie Wizualizacje

Ostatni Projekt

Nazwa: Dr Drosd – Kninika Stomatologii Estetycznej

Adres: Galeria Polna Park, ul. Ugory 2, 87-100 Toruń

Strona www: https://www.kse.dental

Projekt układu funkcjonalnego

Projektowanie recepcji


Projektowanie poczekalni


OSTATNIE PROJEKTY (WIZUALIZACJE)


OSTATNIO ZREALIZOWANE PROJEKTY


Nazwa: S.DENTAL

Adres: ul. Skarszewska 16, 83-400 Kościerzyna

Strona www: www.sdental.pl


Nazwa: K-DENT

Adres: ul. Oliwska 36, 84-208 Kielno

Strona www: www.stomatolog-kielno.pl


Nazwa: Flebology Doctors office

Adres: ul. Partyzantów 27, 80-254 Gdańsk-Wrzeszcz

Strona www: www.poradnia-flebologiczna.pl/gdansk/Powierzchnie i materiały

Jeśli chodzi o powierzchnię gabinetu, to tutaj przepisy nie zostawiają nawet cienia wątpliwości. Gabinet dentystyczny nie może być mniejszy niż 12 m2, a każdy następny fotel wymaga zwiększenia powierzchni o kolejne 8 m2. W praktyce bardzo często przeznacza się na gabinet nieco większą powierzchnię, aby zaaranżować bardziej przyjazną przestrzeń. Nie jest to jednak potrzebne, tym bardziej że w przepisach znajdują się również informacje o tym, jak powinna być zorganizowana przestrzeń robocza poza gabinetem.

Wydzielić należy:
recepcję lub rejestrację;
poczekalnię;
pomieszczenia socjalne;
toalety dla pacjentów i personelu.

Można także, choć nie jest to obowiązkowe, wydzielić pomieszczenie dodatkowe, w którym można przechowywać w sposób uporządkowany akcesoria i narzędzia dentystyczne, które w danym momencie nie są używane. W pomieszczeniach recepcji lub poczekalni dodatkowo wyznacza się zwykle miejsce, w którym pacjenci mogą pozostawić swoje okrycia wierzchnie, a bardzo często tworzy się też łazienkę z większą umywalką, aby pacjenci bezpośrednio przed wizytą mogli jeszcze umyć zęby.

Wykończenie Wnętrza

Przepisy

Przepisy w bezwzględny sposób nie zabraniają użycia konkretnych materiałów wykończeniowych – opisane są jedynie pożądane cechy, a te mają tylko wybrane produkty.

1

Technologia i kolorystyka

W żaden sposób na gruncie prawa nie jest uregulowana kwestia technologii wykonania ani kolorystyki wykończeń – te decyzje podejmowane są na podstawie przewidywanego sposobu eksploatacji pomieszczeń, a podejmuje je architekt wspólnie z inwestorem.

2

Estetyka pomieszczeń

Wymogi dotyczące samego gabinetu warto przenieść również na inne pomieszczenia w praktyce stomatologicznej, a to dlatego, że takie podejście pozwala zachować estetyczną spójność między wszystkimi pomieszczeniami, a także ułatwia utrzymanie czystości w obrębie wszystkich pomieszczeń.

4

Umeblowanie Gabinetu stomatologicznego

Gabinet stomatologiczny w wielu przypadkach musi korzystać z bardziej rozbudowanego zestawu mebli niż gabinety lekarskie. Wynika to w prostej linii z faktu konieczności przechowania większej ilości akcesoriów i narzędzi. Jednak co do samej konstrukcji mebli, różnic praktycznie nie ma – powinny to być meble wiszące lub ustawiane na nogach meblowych w celu zapewnienia pełnego dostępu do podłogi. Wyjątkiem tutaj jest lada recepcyjna, która traktowana jest przez przepisy jako struktura architektoniczna, a nie mebel, w związku z czym dopuszcza się jej ustawienie w praktycznie dowolny sposób.

Meble w gabinecie stomatologicznym mogą być kupione jako gotowy komplet albo wykonane na zamówienie – nie ma to żadnego znaczenia, ponieważ poza wymogami dotyczącymi materiałów, nie są one w żaden sposób szczególnym typem.

Wszystkie powierzchnie mebli muszą być możliwe do błyskawicznego wyczyszczenia również dość silnymi detergentami i pozostawać niewrażliwe na działanie środków odkażających (często na bazie rozpuszczalników organicznych).

Optymalnym rozwiązaniem są meble laminowane o gładkiej powierzchni, a także elementy wykonane ze stali nierdzewnej – jest to materiał o właściwościach bakteriostatycznych, a do tego odporny na wilgoć i większość powszechnie używanych środków chemicznych.

Kolorystyka mebli do gabinetu stomatologicznego jest zasadniczo dowolna, ale dominuje przekonanie o korzyściach płynących z estetycznego dopasowania do wykończeń foteli dentystycznych. O ile nie wpływa to na parametry użytkowe, to można oczywiście sobie na to pozwolić.


Oświetlenie Gabinetu stomatologicznego

Projektowanie gabinetów stomatologicznych bez uwzględnienia warunków oświetlenia jest pozbawione najmniejszego sensu. W praktyce dominują dwa poglądy na tę kwestię – zgodnie z opinią inwestorów-tradycjonalistów, gabinet dentystyczny powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby do maksimum wykorzystywać dostępność światła dziennego. Według nowocześniejszej koncepcji liczy się przede wszystkim oświetlenie sztuczne, a dzienne jest tylko jego uzupełnieniem. W obu przypadkach jednak podkreśla się rolę, jaką dobre oświetlenie ma dla prawidłowego procesu diagnostyki i leczenia dentystycznego. Zwykle zresztą w projektowaniu gabinetów uwzględnia się postulaty obu teorii – zapewnia się dużą ilość światła słonecznego poprzez unikanie przesłaniania otworów okiennych, a do tego instaluje się oświetlenie sztuczne o wymaganej charakterystyce.

Ważna jest nie tylko ilość, ale również jakość źródeł światła i ich rozmieszczenie. Bardzo ważne jest, aby ich lokalizacja była ustalona pod kątem ustawienia sprzętu dentystycznego.

Dobiera się także szczególnie precyzyjnie temperaturę barwową źródeł światła oraz ich typ. Chodzi między innymi o to, aby wraz z wydłużającym się czasem eksploatacji nie zmieniała się charakterystyka emitowanego światła. Niezwykle istotne jest także to, aby lampy były ustawione w taki sposób, aby otoczenie w możliwie niewielkim stopniu wpływało na dominującą barwę światła.

Obecnie w większości gabinetów dentystycznych stosuje się kilka obwodów oświetleniowych – niektóre są tworzone z myślą o estetyce i można je potraktować nawet w kategorii specyficznego wykończenia wnętrz, a inne mają przede wszystkim znaczenie praktyczne. Możliwość niezależnej kontroli pojedynczych źródeł światła lub ich grup pozwala nie tylko rozsądnie zarządzać zużyciem energii, ale również uzyskać optymalne warunki pracy.

Obecnie najczęściej stosowanymi źródłami światła są lampy LED o odpowiedniej konstrukcji i precyzyjnie dobranej temperaturze barwowej. Odchodzi się od użycia świetlówek, których charakterystyka świetlna zmienia się szybko w okresie użytkowania i nie pozwala na precyzyjną kontrolę jasności ani temperatury barwowej.


Priorytety w projekcie gabinetu stomatologicznego

Mimo pewnych ograniczeń natury prawnej i użytkowej, architekci odpowiedzialni za tworzenie projektów gabinetów stomatologicznych mają spore możliwości jeśli chodzi o dobór materiałów i elementów wykończenia wnętrza. Robią to jednak w porozumieniu z inwestorem, ponieważ przy projektowaniu gabinetu stomatologicznego zwraca się uwagę nie tylko na odczucia pacjenta, ekonomię projektu czy estetykę, ale także specyficzne wymagania związane ze specjalizacją gabinetu. Nie można bowiem w taki sam sposób zaprojektować dowolnego gabinetu – uwzględnia się tutaj miejsce na specjalistyczny sprzęt, materiały dentystyczne czy narzędzia, które w poszczególnych gabinetach zajmują inną ilość miejsca, co wynika ze specjalizacji poszczególnych lekarzy-stomatologów.

Takie postawienie sprawy wymaga często powtórnego przemyślenia podstawowej koncepcji projektowej, ponieważ w niektórych przypadkach konieczne może się okazać na przykład wydzielenie dodatkowego pomieszczenia funkcjonującego choćby jako specjalistyczny punkt diagnostyczny przy dentyście specjalizującym się w implantologii albo pokój wypoczynkowy dla pacjentów, jeśli stomatolog specjalizuje się w długotrwałych i często męczących zabiegach leczniczych.


Podsumowanie

​Choć podstawowe reguły projektowania gabinetów stomatologicznych są doskonale jasne i w pełni zrozumiałe, to w wielu przypadkach trzeba je we własnym zakresie i na użytek konkretnego projektu rozbudować lub zmodyfikować. Jest to ważne, ponieważ od tego, jak zaprojektowany jest gabinet, w dużej mierze zależy to, czy stomatolog będzie w stanie poprawnie wykonywać swoje obowiązki. Dlatego też architekci, którzy projekty gabinetów dentystycznych tworzą na kanwie projektów gabinetów lekarskich najczęściej wpadają w pułapkę uproszczenia. W wielu przypadkach bowiem przełożenie takich projektów jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe – na papierze i na wizualizacji będą one prezentowały się bardzo dobrze, ale w praktyce będą nieergonomiczne, kompletnie niefunkcjonalne i zawiodą w najważniejszym zadaniu – wywarciu dobrego wrażenia na pacjentach, którzy w dobrze zaprojektowanym gabinecie czują się bezpieczniej. Już od początku konieczna jest w tym celu ścisła współpraca inwestora i architekta – tylko w ten sposób można stworzyć gabinet dentystyczny, który przy całej swojej wizualnej atrakcyjności będzie przede wszystkim przyjazny i funkcjonalny, tym samym mogąc się stać wizytówką lekarza równie ważną, co zdobyte dyplomy i zaświadczenia z ukończenia specjalistycznych kursów oraz szkoleń.

Zobacz również: Projektowanie gabinetów kosmetycznychZobacz nasze Portfolio

Kreatywne pomysły, oryginalne wnętrza, w różnych stylach.

ZOBACZ PORTFOLIO